program


I. KÁRPÁT-MEDENCEI KOMOLYZENEI FESZTIVÁL: " Csak tiszta, friss és egészséges legyen az a forrás..."

I. KÁRPÁT-MEDENCEI KOMOLYZENEI FESZTIVÁL: " Csak tiszta, friss és egészséges legyen az a forrás..."

„Az én igazi vezéreszmém azonban, amelynek, amióta csak mint zeneszerző magamra találtam, tökéletesen tudatában vagyok: a népek testvérré-válásának eszméje, a testvérré-válásé minden háborúság és minden viszály ellenére. Ezt az eszmét igyekszem – amennyire erőmtől telik – szolgálni zenémben; ezért nem vonom ki magam semmiféle hatás alól, eredjen az szlovák, román, arab vagy bármiféle más forrásból.  Læs mere

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Søndag, 03. Oktober 2021 19:00

I. KÁRPÁT-MEDENCEI KOMOLYZENEI FESZTIVÁL – 

„CSAK TISZTA, FRISS ÉS EGÉSZSÉGES LEGYEN AZ A FORRÁS…”

Pál István Szalonna prímás, népzenész társaival, továbbá Kelemen Barnabás, Kokas Katalin hegedűművészekkel és fiukkal, Kelemen Gáspárral, valamint Farkas Gábor zongoraművésszel a népzene tiszta forrását és belőle fakadó műzenei alkotásokat szólaltatnak meg.

A műsort vezeti: Solymosi Tari Emőke zenetörténész

Uránia Nemzeti Filmszínház (1088 Budapest, Rákóczi út 21.)

Műsor:

Bartók Béla: Negyvennégy duó két hegedűre – No. 37 és 26 

Somogyi muzsika

Édesanyám rózsafája – kalotaszegi muzsika Bartók körösfői gyűjtése alapján 

Bartók Béla: Negyvennégy duó két hegedűre – No. 35 és 32 

Máramarosi ruszin és román muzsika 

Kodály Zoltán Kállai kettős című művének népzenei forrásai 

Bartók Béla: Gyermekeknek – 1., 2. sorozat 

Kodály Zoltán Székely fonó című művének népzenei forrásai 

Bartók Béla: Negyvennégy duó két hegedűre – No. 36 

Felvidéki dudanóták – kürti muzsika 

A Páva-dallam változatai a Kárpát-medencéből 

Liszt Ferenc: XII. magyar rapszódia 

Bartók Béla: Negyvennégy duó két hegedűre – No, 17 és 18 

Muzsika a felső Tisza vidékéről 

Bartók Béla: Román népi táncok 

Előadók:

Kokas Katalin – hegedű

Kelemen Barnabás – hegedű

Kelemen Gáspár – hegedű

Farkas Gábor – zongora

Pál Eszter – ének

Pál István „Szalonna” és Bandája

„Az én igazi vezéreszmém azonban, amelynek, amióta csak mint zeneszerző magamra találtam, tökéletesen tudatában vagyok: a népek testvérré-válásának eszméje, a testvérré-válásé minden háborúság és minden viszály ellenére. Ezt az eszmét igyekszem – amennyire erőmtől telik – szolgálni zenémben; ezért nem vonom ki magam semmiféle hatás alól, eredjen az szlovák, román, arab vagy bármiféle más forrásból. Csak tiszta, friss és egészséges legyen az a forrás!” – írta Bartók egy levelében, 1931-ben.  Kelemen Barnabás hegedűművész és fia, Kelemen Gáspár, Farkas Gábor zongoraművész, valamint Pál István Szalonna prímás és népzenész társai a népzene tiszta forrását, valamint a belőle fakadó műzenei alkotásokat szólaltatják meg e különleges összeállításban. A programban – mely ízelítőt ad a Kárpát-medence gazdag népzenei hagyományából – fontos helyet kap Bartók pedagógiai céllal komponált Negyvennégy duó két hegedűre című, 1931-32-ben írt sorozata. A belőle a koncerten felhangzó darabok legtöbbjének alapanyaga magyar. Szintén a hangszertanulást segíti az eredeti formájában 1908-09-ben komponált Gyermekeknek című zongorasorozat (alcíme szerint: Apró darabok kezdő zongorázóknak). Bartók az első és második kötetben magyar, a harmadik és negyedik kötetben szlovák népdalokat dolgozott fel. Munkatársa és barátja, Kodály Zoltán világsikerű kompozíciója, a Magyar Állami Népi Együttesnek írt, Rábai Miklós által koreografált, 1951-ben bemutatott Kállai kettős négy, Nagykállóban gyűjtött népdalt használ fel, ezek eredeti formájában, valamint a Székely fonó című, 1932-ben bemutatott daljáték népzene forrásaiban – székely népdalokban és népballadákban – is gyönyörködhetünk. Az eredeti címén Magyarországi román népi táncok első változata 1915-ben készült zongorára; hat tételében Bartók összesen hét román táncdallamot dolgoz fel. A mű egyik leghíresebb átiratát Székely Zoltán hegedűművész készítette, hegedűre és zongorára.     

A fesztivál művészeti vezetője: Bonnyai Apolka zongoraművész

A fesztivál fővédnöke: Dr. Bajkai István országgyűlési képviselő

RENDEZŐ: Kárpát-medencei Komolyzenei Fesztivál

TÁMOGATÓ: Emberi Erőforrások Minisztériuma

Aktuelt


Lázár Ervin mesejátékát már számos változatban láthatták az író rajongó olvasói. Tévéjáték, könyv, vagy színházi formában, sőt egy generáció nevelkedett Dömdödöm kedves versmondásán, vagy Bruckner Szigfrid hencegő oroszlán nagyzolásain.

Egy fogadóban vagyunk, ahol a fogadósné miatt lakik ott egy gazdag és egy szegény gróf, egymással vetekednek a nő szerelméért. Mindketten megvetik a fiatalabb nőket, csak az érett asszonyt szeretik. Érkezik egy Lovag, aki semmire sem tartja a nőket. Mirandolinát felbosszantja ez a nőgyűlölet, és elhatározza, magába bolondítja a férfit. Ehhez segítségül vesz két állástalan színésznőt, hogy megtréfálja a grófokat és a lovagot, ezzel elindul az őrület.

PÅ PLAKATEN


10 éves Jubileumi születésnapját ünnepli az Audi Aréna Győrben a KOWALSKY MEG A VEGA zenekarral. Ennek a kerek évfordulónak köszönhetően…

A történet két szélhámosról szól: Lawrence úriember, akiről könnyen elhisszük, hogy nemesi sarj, egy száműzött uralkodó; Freddy Benson azonban kisstílű.…

zenés családi roadmovie 10-től 100 éves korig

Ajándékozzon jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány, a jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Culture at Home
online.jegy.hu

Enjoy our online streaming services from the comfort of your couch!

Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.