Program


KOVÁCS Lukács 3.

KOVÁCS Lukács 3.

A Lukács bérlet elsősorban azokat szólítja meg, akiket a magyar zene sokszínűsége érdekel. Akik nyitottak a ritkaságok iránt, és olyan művek felé is érdeklődéssel fordulnak, amelyeket még sohasem hallottak, vagy akár nem is hallottak róluk.  több...

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2021. február 18. csütörtök, 19:30

A Lukács bérlet elsősorban azokat szólítja meg, akiket a magyar zene sokszínűsége érdekel. Akik nyitottak a ritkaságok iránt, és olyan művek felé is érdeklődéssel fordulnak, amelyeket még sohasem hallottak, vagy akár nem is hallottak róluk. A bérlet összeállítói azonban arról is gondoskodtak, hogy az igazi közönségcsalogatók se hiányozzanak a műsorból. Ilyen Liszt Ferenc két remeke, a Tasso című szimfonikus költemény és az Esz-dúr zongoraverseny, Kodály Zoltán Háry Jánosa és Concertója, Dohnányi Ernő fisz-moll szvitje. Külön figyelmet érdemelnek azok a kompozíciók, amelyek kottájáról már legfőbb ideje volt letörölni a port – ilyen Goldmark Károly Falusi lakodalom című szimfóniája, amelyet korábban olyan nagy dirigensek tűztek programjukra, mint Thomas Beecham és Leonard Bernstein. A szólisták – Balogh Ádám, Devich Gergely, Gál Erika, Hadady László, Haja Zsolt, Vigh Andrea és Zempléni Szabolcs – a magyar zenei élet kiválóságai, akik szinte kivétel nélkül a nemzetközi szintéren is bizonyítottak. A Lukács bérlet tehát a magyar zene átfogó seregszemléjét kínálja a közönségnek.

Lukács bérlet / 3
2021. február 18., csütörtök, 19:30
Kovács

Liszt Ferenc: Tasso
Liszt Ferenc: I. (Esz-dúr) zongoraverseny
***
Goldmark Károly: Falusi lakodalom – szimfónia, op. 26

Balogh Ádám zongora
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Kovács János

1849-ben Weimar Goethe születésének századik évfordulóját ünnepelte. Műsorra tűzték a költő Torquato Tasso című drámáját, amelyhez Liszt Ferenctől rendeltek nyitányt. Ihlető forrásul azonban nem a Goethe-dráma szolgált számára, hanem Byron Tasso panasza című költeménye, amely az önkény által elnyomott költő képét rajzolja meg. A mű alapmotívumát Liszt egy velencei útja során jegyezte le, mikor meghallotta, ahogy a gondolások Tasso A megszabadított Jeruzsálemének első sorait éneklik. A nyitányból egy quasi Menuetto középrész beillesztésével 1854-ben készült el a szimfonikus költemény. A komponista Byronon is túllép, hiszen a halála után Rómában megdicsőülő költő képével fejezi be alkotását.
Liszt 1836 és 1856 között összesen ötször dolgozta át az Esz-dúr zongoraversenyt, míg a darab elnyerte végső formáját. Bartók szavaival „…nála található a ciklikus szonátaformának közös témákkal, variációs alapon történő legelső tökéletes megalakítása”. A mű kivételes népszerűségének egyik fő oka a briliáns zongoraszólam, a tömör forma, a kamarazenei hatásokban is bővelkedő, sziporkázó hangszerelés. Az est szólistája, Balogh Ádám a 2019-es Bartók Világverseny második helyezettje.
A Falusi lakodalom, Goldmark Károly öttételes első szimfóniája a Berlioz és Liszt nevével fémjelzett programszimfónia és szimfonikus költemény szellemében fogant. Az 1875-ben komponált művet egy évvel később Richter János mutatta be Bécsben. Brahms így vélekedett róla: „Ez az ön legjobb darabja, amit eddig alkotott. Tiszta és hibátlan, olyan, mint a Jupiter fejéből teljes fegyverzetében kipattanó Minerva.”

Ajánlatunk


Vincze Balázs művészeti vezető, rendező-koreográfus jól ismeri a polgári színházi hagyományokat kedvelő táncrajongók ízlését, kiválóan alkalmaz táncszínpadra ismert és közkedvelt irodalmi klasszikusokat. Nagyszerű arányérzékkel teszi követhetővé a cselekményt a tánc nyelvén. Klasszikus alapokra épülő kortárs koreográfiája különleges és látványos, szakmailag magas színvonalú, mégis befogadható és közönségbarát.

Mozgalmas, pörgős időszak: gőzerővel készül a Fővárosi Nagycirkusz a „Csillagok, égbeli tűk” című előadásra

További ajánlataink


Gyere el! Nem fogsz megváltozni, de lesz a darabban egy-két hozzád hasonló figura. Talán még azt is megtudod, hogy miért…

Janikovszky – lánykori nevén Kucses – Éva tizenkét és tizennyolc éves kora között, 1938-tól 1944-ig vezette a naplóját. Negyedik naplófüzetének…

Kevesen remélték már, de 2024. június 1-jén sokak álma válik valóra. Egy nagykoncert erejéig összeáll egy korszak emblematikus együttese, a…

Ajándékozzon jegy.hu
ajándékutalványt!

Az ajándékutalvány, a jegy.hu rendszerében használható fel az elérhető programokra (színház, koncert, fesztivál, sport) történő jegyvásárláskor.

Kultúrát otthonról
online.jegy.hu

Élvezze az otthona kényelméből az online streaming kínálatunkat!

Hírlevél feliratkozás

Értesüljön hírlevelünkből a legnépszerűbb programokról!

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!